TÉMA Obezita

Dětská obezita

Dnes již nelze přehlédnout skutečnost, že stále více dětí trpí nadváhou či vyloženě obezitou. A tento problém se zdaleka netýká jen České republiky. České děti jsou sice na průměru Evropy (obézní je u nás pětina dětí), ale pokud nedojde ke změně situace, můžeme na tom být za pár let mnohem hůře.

Často se stává, že si rodiče ani nejsou ochotni připustit, že jejich dítě obezitou opravdu trpí. Viditelné je přesvědčení, že jejich potomek je jen „roztomile baculatý" a že časem z toho samozřejmě vyroste. Ke zklamání všech k tomu ale nedochází a běžnějším modelem je to, že děti, které trpí obezitou v dětství, s ní mají obtíže i nadále.

Za zlomové období bývá označována puberta. Tehdy dochází k ukončování tělesného růstu a vývoje tělesných orgánů a tkání. Redukce hmotnosti pak je obtížnější než dříve. Lze tedy říci, že pokud nezmění obézní dítě životosprávu, zůstává obézní i v dospělosti. Čísla ukazují, že se tak stává až v 70 procentech případů. Následky obezity jsou pak snad již všeobecně známé. Zvyšuje se riziko srdečně-cévních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny tuků v krvi.

Proč jsou děti obézní?

Velkou roli sehrává samozřejmě genetika, stravovací návyky, skladba jídelníčku a životní styl rodiny. Mnohdy je patrný model, že rodiče, kteří mají s obezitou problém, mají též děti, které tímto trpí. Z výzkumu preventivního projektu Žij zdravě, který provedla agentura STEM/MARK mezi více než dvěma tisíci respondenty, vyplývá, že obézní rodiče mají třikrát častěji děti s nadváhou či obezitou. Kromě genetických dispozic je patrné též to, že děti přejímají stravovací a také pohybové návyky od svých rodičů.

V dnešní společnosti sehrává též nemalou úlohu skutečnost, že děti tráví mnoho hodin u počítače či u televize - na úkor dříve hojněji zastoupených venkovních aktivit. Také tomu přispívá úbytek povinných sportovních aktivit ve škole a zhoršení stravování školáků. Podle odborníků nelze spoléhat pouze na školní tělesnou výchovu. Jednak je její rozsah nedostatečný a jednak lze diskutovat o jejím skutečném vlivu. Vztah ke sportu je zde rozvíjen spíše u chlapců, děvčata příliš nemotivuje. Tím spíš je nutné pro ně hledat pohybové aktivity, které by je opravdu bavily.

Jak obezitu dítěte řešit?

Nejprve je dobré si uvědomit, že u dítěte vůbec nastal nějaký problém a že je nutné jej řešit. Pokud se jedná o menší dítě, nelze ponechat hubnutí v jeho rukou a je lepší snažit se vést jej na správnou cestu. Časem sice nastane doba, kdy se bude dítě rozhodovat zcela samostatně, ale vy mu můžete vštípit dobré základy, které jej budou životem provázet. Je tedy ve vašich rukách podpořit dobré návyky dítěte, a naopak se snažit odbourat ty nevhodné. S řešením vám může pomoci i dětský lékař, který může doporučit vhodné kroky ve výživě či vám nabídnout další formy pomoci.

 

Museli jste kvůli nadváze řešit stravovací a pohybový režim svých dětí? Jaké návyky je nejdůležitější jim předat?

 

Dětská obezita patří do témat
 • trochu vííce Tereza 18.04.2011 08:20:49

  mělo by se tam zlebšit vice iinformacíí o pohybové aktivity, duševní hygiena, péče o prostředí

  • Re: trochu vííce pavlatko 22.03.2013 11:46:12

   Dobrý den, zkuste dobré tipy na:
   http://www.trijednicky.cz/pro-rodiny-s-detmi/hrozi-ceskym-detem-obezita?strana=1

 • jsem obézní Iveta Novotná 23.05.2011 14:31:00

  já patřím mezi obézní děti je mi10 let a vážím58kga okolo pase mám106cm.

  MÁM 5KOPEČKŮ špeků.Nejvíc mě trápí břicho stehna zadeček a boky.

  Mám 3 brady. Všichni se mi smějou hlavně veškole a ty hubení i můj 16letýbratr protože vážím víc než on on váží 55kg.Nejrači jím hambáče achipsi,smažené a solené,slané a tučné.

  • Re: jsem obézní pavlatko 22.03.2013 11:44:43

   Já mám bohužel problémy snadváhou, proto se snažím,aby mé děti neměly. Dcerkabyla jednu dobu oplácaná,ale teď jsme zařadilipohybové kroužky a jímepravidelně a pomáhá to.Dobré tipy jsouna:http://www.trijednicky.cz/pro-rodiny-s-detmi/hrozi-ceskym-detem-obezita?strana=1

  • Re: jsem obézní smona 18.10.2012 20:57:17

   Ahoj chciti odpovědět na tvojí otázku,protože když mi bylo deset také jsem byla nehorázně tlustá ale také vše záleží co jíš a pokud se ti někdo vysmívá tak si z toho nic nedělej sice je to nepříjemné já to také zažila ale co znám holky ze školy ty jsou také tlusté a pokud chceš zhubnou začni se trochu hýbat alespon by si měla být venku tři hodiny za den aby ti tvé nohy neochabli a pokud máš domácího mazlíčka tak s ním bud venku alespon 1 hodinu ( to myslím třikrát denně s ním chodit ven) uvidíš jak ti to prospěje i tvému mazlíčkovi a se svým jídelníčkem udělej útrum žádné hambáče nebo co to jíš opravdu kdyby si věděla co do to ho dávají možná by sis dala útrum a pij čistou vodu sice je bez chuti ale časem si na ni zvykneš jako já a sice mám taky pár faldíků ale kdo je nemá a ted se snažím pomoct své kamarádce která má pomalu 70kg na 14let a také to jde pomalu pamatuj při hubnutí potřebuješ pevnou vůli a trpělivost jinak nezhubneš jako já mě je 15 let a mám 57kg a doktorka mě jenom chválí už nepatřím mezi obezní a to jsem ráda a hlavně z toho nevyšiluj si ještě mladá tak nepotřebuješ držet drastické diety stačí když budeš jíst střídmě a za den sníst 5 kusů ovoce a budeš fit doufám že to zvládneš držím ti palce Simona

 • Emulips Aneta 30.03.2011 14:37:47

  My jsme vyzkoušeli dát naší dceři emulips. Je to český přírodní přípravek. Podívejte se na info na: www.zdravarodina.info. S malou úpravou jídelníčku, samozřejmě žádným přejídáním se sladkým a trochou pohybu to skvěle zafungovalo. Bylo na ní vidět, že se cítí lépe a celkem hravě kilečka shodila a dost jí to samozřejmě pozvedlo sebevědomí. Rozhodně nedoporučuji dětem dávat nějaké drastické diety nebo přípravky na hubnutí. To je určitě nesmysl. Emulips jim jen zlepší trávení a metabolismus přirozenou cestou :-)

  • Re: Emulips Gabina 02.06.2011 11:38:39

   Prosím o radu mám dceru které je 11.let a trpý obezitou a rada bych vyzkoušela emulips .Tak prosím o radu jak se používá ,jaký je dávkování a jaký druh se má koupit . děkuji za odpověd Gabina

 • Tereza 30.12.2010 12:35:19

  Rodiče, kteří máte problém s macatými dítkami, můžete zkusit dítěti do jídla přimíchávat Vitalbren. Snižuje a oddaluje pocit hladu. Třeba takto děcko obelstíte, a nebude toliko přibírat. Je to přípravek z ovsa, který zpomaluje absorbci živin, a tím oddaluje pocit hladu. je výborným pomocníkem i při cukrovce 2.typu, neboť vyrovnává hladinu krevního cukru, dále i hladinu cholesterolu. přži redukčních dietách je také právě vřele doporučován. pro podrobnější informace čtěte na www.vitalbren.eu

 • obezita IVANA 18.12.2009 14:09:11

  Mám tři dospělé děti,já i můj manžel jsme od mala měli nadváhu,nikdy sem se nemohla pořádně najíst abych nepřibrala,ale nikdy se mi nepodařilo abych byla štíhlá,moje dvě děti maj hezkou postavu a třetí je silnější,všechny jedli stejně a každý je jinej,věřím že to je rodové .


Obezita patří do témat

Adresář

Poradna na téma Obezita

Diskuze na téma Obezita

 • Táňa 19.04.2014 16:04 hubnutí

  obezita je nemoc a tu mohou ze zákona edukovat pouze nutriční terapeuti (vystudovaný zdravotnický…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku