Obezita

Když obezita zabíjí

Veronika Moreira Tůmová
26.03.2012

Obezita je celosvětový problém, potýkají se s ní ve všech vyspělých zemích a co hůř, lidí jí trpících neustále přibývá. Obezita přitom zdaleka není jen estetický problém, jde o velmi vážnou, život ohrožující záležitost.

Obezita zvyšuje riziko srdečních onemocnění, diabetu, rakoviny, zatěžuje klouby a zároveň komplikuje léčbu a rekonvalescenci. Nedá se to říct jinak, obezita pomalu, ale jistě zabíjí.

Navíc se stále častěji vyskytuje u dětí a v počtu lidí trpících obezitou v Evropě jsme na jednom z předních míst. Co bychom měli udělat? Je ještě vůbec možné změnit statistiky, ze kterých běhá mráz po zádech?

Příčiny nadváhy a obezity

Obezitu je nutné začít chápat jako chronické onemocnění, které v sobě nese dlouhou řadu dalších potíží a rizik, je velkou zátěží pro celý organismus, který tak ztrácí schopnost správně fungovat. Bývá důsledkem kombinace genetických dispozic a dalších vnějších faktorů.

U žen nastává během života několik rizikových období, která jsou příznivá pro vznik nadváhy a obezity – dospívání, těhotenství a mateřská dovolená, menopauza, všeobecně jsou to pak sedavá zaměstnání, dlouhotrvající stres, ukončení sportovní činnosti nebo odchod do penze.

Naše životospráva se také stále vyznačuje tzv. nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie. Moderní doba nás zahlcuje nadbytkem čehokoliv, zejména obrovským množstvím nabízených potravin a pochutin. Např. enormní konzumace tuků je onen příjem energie, který bohužel nejde ruku v ruce s optimálním výdejem energie, ale obvykle s naprostou neaktivitou a nedostatkem pohybu. Tak začne lidské tělo reagovat ochabnutím svalů a vytvářením tukové tkáně, snížením výkonnosti, únavou, zhoršením celkové fyzické kondice, bolestmi v zádech apod.

Obezita prokazatelně zkrátí váš život

Obezita je příčinou mnoha dalších zdravotních problémů a jak už bylo řečeno, může značně komplikovat jejich léčbu. Kombinace obezity a dalších nemocí pak prokazatelně zkracuje život a na samotnou kvalitu života má samozřejmě negativní vliv. Podle Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou kolem 2 miliard lidí starších 15 let, asi půl miliardy lidí trpí obezitou. Jejich léčba je přitom podle odborníků stále dražší a náročnější, nemocných však neubývá, spíš naopak.

Kromě srdečních onemocnění nebo cukrovky je prokázáno, že obezita má úzkou spojitost i se vznikem rakoviny, u žen převážně rakoviny prsu nebo dělohy. Vysoký tlak, cukrovka a vysoký cholesterol - průvodní nemoci typické při obezitě, pak zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Obezita a děti

Mnozí rodiče si nechtějí přiznat prostou skutečnost, že jejich děti jsou obézní. Přitom se s nimi setkáváme všude, a často jde o děti ještě v batolecím věku. Starší děti pak trpí nedostatkem pohybu, jejich celodenní činnost se soustřeďuje na sezení u počítače nebo u televize, navíc konzumují velké množství sladkostí a tučných jídel.

Dětem samozřejmě chybí pocit zodpovědnosti k vlastnímu zdraví, nepřemýšlejí o důsledcích v pozdějším věku. Od toho jsou tu rodiče. Neberme proto na lehkou váhu stravovací návyky a životosprávu svých dětí. Jde o jejich zdraví a budoucnost. Snažme se jako jednotlivci předejít smutné prognóze dnešních nejmladších generací, kterým v dospělosti hrozí obezita a další vážná onemocnění, jež dříve hrozila jen lidem vysokého věku.

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Gynekologické výtoky
Očkování proti tetanu

Další články