TÉMA Obezita

Když obezita zabíjí

Obezita je celosvětový problém, potýkají se s ní ve všech vyspělých zemích a co hůř, lidí jí trpících neustále přibývá. Obezita přitom zdaleka není jen estetický problém, jde o velmi vážnou, život ohrožující záležitost.

Obezita zvyšuje riziko srdečních onemocnění, diabetu, rakoviny, zatěžuje klouby a zároveň komplikuje léčbu a rekonvalescenci. Nedá se to říct jinak, obezita pomalu, ale jistě zabíjí.

Navíc se stále častěji vyskytuje u dětí a v počtu lidí trpících obezitou v Evropě jsme na jednom z předních míst. Co bychom měli udělat? Je ještě vůbec možné změnit statistiky, ze kterých běhá mráz po zádech?

Příčiny nadváhy a obezity

Obezitu je nutné začít chápat jako chronické onemocnění, které v sobě nese dlouhou řadu dalších potíží a rizik, je velkou zátěží pro celý organismus, který tak ztrácí schopnost správně fungovat. Bývá důsledkem kombinace genetických dispozic a dalších vnějších faktorů.

U žen nastává během života několik rizikových období, která jsou příznivá pro vznik nadváhy a obezity – dospívání, těhotenství a mateřská dovolená, menopauza, všeobecně jsou to pak sedavá zaměstnání, dlouhotrvající stres, ukončení sportovní činnosti nebo odchod do penze.

Naše životospráva se také stále vyznačuje tzv. nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie. Moderní doba nás zahlcuje nadbytkem čehokoliv, zejména obrovským množstvím nabízených potravin a pochutin. Např. enormní konzumace tuků je onen příjem energie, který bohužel nejde ruku v ruce s optimálním výdejem energie, ale obvykle s naprostou neaktivitou a nedostatkem pohybu. Tak začne lidské tělo reagovat ochabnutím svalů a vytvářením tukové tkáně, snížením výkonnosti, únavou, zhoršením celkové fyzické kondice, bolestmi v zádech apod.

Obezita prokazatelně zkrátí váš život

Obezita je příčinou mnoha dalších zdravotních problémů a jak už bylo řečeno, může značně komplikovat jejich léčbu. Kombinace obezity a dalších nemocí pak prokazatelně zkracuje život a na samotnou kvalitu života má samozřejmě negativní vliv. Podle Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou kolem 2 miliard lidí starších 15 let, asi půl miliardy lidí trpí obezitou. Jejich léčba je přitom podle odborníků stále dražší a náročnější, nemocných však neubývá, spíš naopak.

Kromě srdečních onemocnění nebo cukrovky je prokázáno, že obezita má úzkou spojitost i se vznikem rakoviny, u žen převážně rakoviny prsu nebo dělohy. Vysoký tlak, cukrovka a vysoký cholesterol - průvodní nemoci typické při obezitě, pak zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Obezita a děti

Mnozí rodiče si nechtějí přiznat prostou skutečnost, že jejich děti jsou obézní. Přitom se s nimi setkáváme všude, a často jde o děti ještě v batolecím věku. Starší děti pak trpí nedostatkem pohybu, jejich celodenní činnost se soustřeďuje na sezení u počítače nebo u televize, navíc konzumují velké množství sladkostí a tučných jídel.

Dětem samozřejmě chybí pocit zodpovědnosti k vlastnímu zdraví, nepřemýšlejí o důsledcích v pozdějším věku. Od toho jsou tu rodiče. Neberme proto na lehkou váhu stravovací návyky a životosprávu svých dětí. Jde o jejich zdraví a budoucnost. Snažme se jako jednotlivci předejít smutné prognóze dnešních nejmladších generací, kterým v dospělosti hrozí obezita a další vážná onemocnění, jež dříve hrozila jen lidem vysokého věku.

Když obezita zabíjí patří do témat
 • Obezita a klouby Marta 27.11.2013 22:16:54

  Obezita je opravdu zákeřná nemoc! A fakt trpí celý organismus a taky veškeré klouby v těle! Opravdu zabíračka. Mám známou co je obézní a ta už bere různé léky na tlak a tak podobně...a to je relativně opravdu mladá. Nedokáže už ani vyjít schody. Doporučila jsem jí Priessnitz kloubní výživu, co užívá i moje babička a ta je spokojená...No kámoška taky pocítila úlevu, i když ty klouby mají opravdu záhul! Dietku by to chtělo :-D

 • V.Wagner 15.03.2013 22:38:39

  Průměrný kalorický příjem se za posledních 20 let téměř nezměnil. Podle některých průzkumů je dokonce mírně nižší. Přesto obézních je stále víc. Je to o pohybu, který mizí stále víc a víc z našeho života. Není výjimkou, že spíme 6-7h a sedíme 16-17 hodin denně. A kde je pohyb ? Omezil se na přelezení z pohodlného křesla do auta a zpět.
  Řešení je přitom jednoduché - začít chodit a to i při práci. www.chuzepripraci.cz


Obezita patří do témat

Adresář

Poradna na téma Obezita

Diskuze na téma Obezita

 • Táňa 19.04.2014 16:04 hubnutí

  obezita je nemoc a tu mohou ze zákona edukovat pouze nutriční terapeuti (vystudovaný zdravotnický…

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku