TÉMA Obezita

Řešení obezity - bandáž žaludku

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Existuje poměrně velká skupina lidí, kterým se nedaří shodit přebytečná kila, ať dělají, co dělají. Za obezitou, metabolickou metlou lidstva, kolikrát stojí neschopnost ovládnout chuť k jídlu. Těmto lidem může pomoci lékař radikálním řešením, a tím je bandáž žaludku.

Nevhodná strava, nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky představují hlavní důvod, proč tloustneme. Často se stává, že jíme, aniž bychom měli vůbec hlad.

Na vině je genetika

Tělo si udrželo z doby dávné zvyk - veškerý přebytek ukládat na horší časy, a tak ho hromadí ve formě zásobního tuku. Na vzniku obezity se podílejí také genetické dispozice a to minimálně z 50%.

Pokud jsou oba rodiče obézní, pravděpodobnost výskytu stejného problému u jejich dítěte je 80%. Svou roli také sehrávají i jiná onemocnění, poruchy metabolismu, užívání některých léků či hormonální výkyvy.

Civilizační onemocnění

O obezitě se v posledních letech mluví jako o nemoci 21. století. Není to žádná nadsázka, obezita je závažné onemocnění, které se neobejde bez pomoci lékařů. Hnací silou léčby musí být snaha pacienta, ale vždy je podmíněna přísným dohledem odborníka. Pouze ten může posoudit, kde je problém a jak dále postupovat.

Stejně jako obezita sama, také její léčba musí být komplexní. Pokud ale klasické přístupy selhávají, lékař může navrhnout operaci žaludku.

Bandáž žaludku se provádí několika typy zákroků a sice: plikací žaludku, bandáží žaludku a biliopankreatickou diverzí.

Plikace žaludku

Objem žaludku se zmenší tím, že chirurg jeho stěhu zanoří do prostoru uvnitř žaludku a příčně ji přešije vstřebatelnými stehy nebo malými speciálními svorkami. Výhodu je, že při této operaci v těle nezůstává žádný cizí materiál a neodstraňuje se zdravá část žaludku.

Bandáž žaludku

Okolo horní části žaludku chirurg umístí silikonový pásek, který je na vnitřní straně vybaven měkkým balonkem. Žaludek se tak rozdělí na dvě části a výrazně se tím omezí množství přijímané potravy. Potrava se totiž dostává pouze do menší části žaludku.

Biliopankreatická diverze

Podstata tohoto zákroku spočívá v zásadním omezení vstřebávání výživných látek z potravy. Chirurg zmenší celkový objem žaludku, a to asi o 70%. Důvodem je mimo jiné omezení možnosti přijímat velké porce najednou. Je také nutné přerušit tenké střevo a jeden jeho konec spojit se zbytkem zmenšeného žaludku.

 

Jaký máte názor na bandáž žaludku? Podstoupili byste někdy tento chirurgický zákrok?

Řešení obezity - bandáž žaludku patří do témat
 • Jolanka 26.01.2018 21:56:45

  Zrovna jsem teď četlazajímavý článek -https://www.oblibeno.cz/proc-tloustneme/. Právě to dostvystihuje důvody k obezitě.

 • bandaž žaludku tereza 25.02.2017 23:11:48

  mam to za sebou jsem spokojena

 • zkouska kaarel 29.09.2016 19:13:39

  toto je jen zkouska

 • Bandaz zaludku Drahomira 21.04.2016 21:30:45

  Moc rada bych postoupila na ten zakrok mam obezny bricho a moc mi to vadi a trapim se stim jak vypadam. Prosim kde se mam stim obratit dekuji

 • plikace žaludku Jaroslava 02.08.2015 23:31:55

  Ráda bych věděla jáká vyšetření jsou třeba před operací a kolik tato operace stojí

 • Nic není zadarmo Ivan 30.09.2013 15:41:21

  Taky mám potíže, jak je popisují předchozí diskutující a asi bych na tu bandáž šel, ale kolik to stojí?

 • bandáž Věra 27.09.2013 09:50:59

  Dobrý den,je mi 65,s nadváhou se potýkám od dětství,byly rodinné dispozice,naštěstí děti mají v tomto případě geny po otci. Mám diabetes na inzulinu,srdeční problémy,klouby,atd... Po domluvě s paní doktorkou si již vyřizuji patřičná vyšetření a jsem pevně přesvědčená že do toho jdu. Postoupily to mé dvě kamarádky a jsou velice spokojené. Už se těším také na to,že snad budu ještě "holka k světu"! Zdraví Věra

 • bandáž žaludku pavla 25.09.2013 19:52:07

  Já osobně bych s touto metodou souhlasila,příští rok mě bude 70,ale stále mě má velká nadváha vadí.Trpím sníženou funkcí štítné žlázy a zhubnout se mi nedaří.mimoto by se mi velmi hodila menší spotřeba jídla jelikož osmitisícový důchod je pro člověka žijícího osaměle opravdu almužna.Přeji všem,kterým se to podaří zkusit, moc radosti se zeštíhlenou postavou Pav la

 • bandáž žaludku pavla 25.09.2013 19:51:37

  Já osobně bych s touto metodou souhlasila,příští rok mě bude 70,ale stále mě má velká nadváha vadí.Trpím sníženou funkcí štítné žlázy a zhubnout se mi nedaří.mimoto by se mi velmi hodila menší spotřeba jídla jelikož osmitisícový důchod je pro člověka žijícího osaměle opravdu almužna.Přeji všem,kterým se to podaří zkusit, moc radosti se zeštíhlenou postavou Pav la


Obezita patří do témat

Adresář

Poradna na téma Obezita

Diskuze na téma Obezita

 • Táňa 19.04.2014 16:04 hubnutí

  obezita je nemoc a tu mohou ze zákona edukovat pouze nutriční terapeuti (vystudovaný zdravotnický…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku