TÉMA Obezita

Význam a symbolika rozsvěcení adventního věnce

Máme za sebou druhou adventní neděli a radostně očekávaný Štědrý den je zase o krůček blíž. Na adventním věnci, který zdobí naše stoly pokryté svátečním ubrusem, jsme zapálili už druhou svíčku. Víte, odkud k nám přišel tento zvyk a jaký má význam? Proč takto postupně zapalujeme právě čtyři svíčky a co symbolizuje jejich světlo?

Adventní věnec představuje symbolické odpočítávání čtyř týdnů adventu - období před vánočními svátky, které je také začátkem liturgického roku. Ve své tradiční (klasické) podobě má tvar věnce spleteného z jehličnatých větví, často se však také setkáváme s provedením v podobě rovného svícnu. Je zdobený čtyřmi svíčkami různých velikostí a barev, podle zvyklostí a trendů jich může být i víc. Adventní věnce bez svíček používáme k ozdobení vchodových dveří.

Symbolika adventního věnce

Rozsvěcení adventního věnce má své kořeny u starých germánských zvyků i u prastaré židovské tradice. Je symbolikou Kristova kříže a má představovat jeho požehnání skrze čtyři svíce do čtyř světových stran. Svíce bychom měli zapalovat vždy proti směru hodinových ručiček. Existuje celá řada různých výkladů symboliky adventního věnce. Jejich moderní verze a obměňování jejich tvaru i umísťování libovolného počtu svíček však vychází z neznalosti křesťanských zvyků a tradic.

Pátá svíčka na adventním věnci

Čtyři svíčky na adventním věnci znamenají čtyři týdny adventního období, které předchází vánočním svátkům. Adventní věnec však může být ve svém středu ozdoben pátou bílou svící. Ta symbolizuje Pannu Marii, nebo také Ježíše Krista, jejich čistotu a neposkvrněnost, duchovní čistotu Vánoc. Bílá svíce obklopena čtyřmi červenými svíčkami je klasickým uspořádáním adventního věnce hlavně u protestantských církví ve Velké Británii.

Barvy a význam adventních svíček

Každou adventní neděli zapalujeme další svíčku na adventním věnci, což značí blížící se dobu Vánoc a vzrůstající naději v příchod (znovuzrození) Ježíše Krista, Spasitele. Často vídáme adventní věnce v barvách zelené, zlaté a s červenými svíčkami, tedy tradiční barvy Vánoc.

Podle katolických zvyků jsou však barvy svíček fialové a růžové. Fialová barva je podle křesťanské liturgie hlavní barvou adventu, symbolizuje důstojnost, pokání a utrpení během půstu. Protestantské církve však upřednostňují červenou barvu svící, a to jako symbol radosti, lásky, štěstí a radostného očekávání, stejně jako např. Kristovy krve.

První dvě svíčky znamenají podle doporučené liturgie naději a mír a mají fialovou barvu. Třetí svíčka (růžová) je svíčka přátelství. Čtvrtá svíčka, opět fialová, znamená lásku. Pátá, čistě bílá, posazená do středu věnce, symbolizuje čistotu Krista nebo neposkvrněnost Panny Marie.

Foto: Pixabay.com

Význam a symbolika rozsvěcení adventního věnce patří do témat
  • renata 25.12.2014 08:09:36

    Kdy se ma zapalovat bila svice,na Stedry den?

  • Penzion Alenka Špindlerův Mlýn Penzion Alenka 15.12.2014 14:10:59

    Je to krásné období!


Obezita patří do témat

Adresář

Poradna na téma Obezita

Diskuze na téma Obezita

  • Táňa 19.04.2014 16:04 hubnutí

    obezita je nemoc a tu mohou ze zákona edukovat pouze nutriční terapeuti (vystudovaný zdravotnický…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku